gorean.pl

"Prywatna biblioteka skryby Jaeger'a Vatn"

Assassini - Czarni Bracia.

 

ASSASSINI - Czarni Bracia

 

Assassini - Zabójcy, Wojownicy Ciemności, Czarni Bracia - jedna z z najbardziej tajemniczych ale i intrygujących kast. Formalnie zaliczana do Kast Niższych. Budząca lęk i nieufność ale otoczona mgłą tajemnicy i skrywanego podziwu kasta, której członkowie podlegali dość specyficznym rygorom ale i cieszyli się pewnymi prawami...

Assassini tworzyli  wyjątkową jak na goreańskie warunki (nie licząc równie specyficznych kast: wyższej - Initiates i nizszej Players) kastę która zasadniczo nie była związane z miejscem. Assassini pełnili swą służbę właściwie stale w drodze i choć w wielu miastach istniały formalnie Kasty wraz z Head of Black Caste to ci ostatni pełnili bardziej rolę opieki nad przybywającymi do Miasta Assassinami czy negocjacji w sprawach spornych ( a sprawy były często bardzo zawiłe i często stojące "na granicy prawa").

Swoistą stolicą Assassinów było Port Kar (samo w sobie dosć specyficzne miasto).Kasta Czarna - jak łatwo się domyślić zazdrośnie strzegła swoich sekretów i nikt spoza Kasy nie był upoważniony do ich poznania a nawet - jeśli tak się stało, a nie był członkiem kasty - musiał zginąć - lub stać się Assassinem. Krążyło tez wiele fałszywych  informacji na temat Kodeksu Kasty  - rozpowszechnianych UMYŚLNIE przez Kastę w celach dezinformacji.

Kasta Czarna należała do Kast (jak Initiates czy Players) do której wstępowało się aktywnie. Nie można było urodzić się Assassinem. Proces szkolenia był długi i dość okrutny ale miał na celu ukształtowanie  Zabójcy który podjąłby się każdego zlecenia. Bya to Kasta męska, choćby z tego powodu że kobiety na Gor (poza malym sztylecikiem) nie mogły nosić broni.
Członkowie Kasty Czarnej w wieloaspektowym szkoleniu uczyli się przede wszystkim LOJALNOŚCI wobec Kasty. Było to szczególnie ważne w sytuacji gdy to oni decydowali o podjęciu się określonego zadania, które często stało w jaskrawym konflikcie interesów z którąś ze stron. Decyzja Assassina była w tym wypadku niepodważalna i nikt nie mógł go skłonić do zmiany decyzji. Zadania Assassinow dzielono zwykle na dwie podkategorie tzw.  Misji Pierwotnej polegające na wykonaniu zlecenia zwykle urzędowego lub wynikającego z litery prawa i na tzw.  Misji Wtórej polegające na dokonaniu odwetu za czyjąś śmierć lub porwanie, bezprawne zniewolenie etc. etc.

Zasadniczo Assassini mieli wolny wstęp do Miast (choć w niektorych podlegali pewnym ograniczeniom i musieli posiadać na czas swoej misji specjalne zezwolenia - np. w Trevii) Ogólnie jednak zasada był wolny wstęp do miast. Assasin będący w trakcie misji nosił na czole tzw. Black Mark.

Assassini ze względu na specyfikę swoich zadań budzili lęk, ale i (często skrywany) podziw. Przesąd głosił ze dotkniecie Assassina (np. przez kobiety a szczególnie kobiety w ciąży) przynosi pecha i sprowadza na rodzinę nieszczęścia. Ten przesąd był chętnie podtrzymywany przez Assassinów gdyż taka pozycja wydatnie ułatwiała im często zadania.

Assasini żyli najcześciwej samotnie, choć niema prawnych przeciwwskazań do zawieranie Free Companionship czy posiadania niewolnic. Pamiętajmy jednak ze każde związanie było dla Assassina ciężarem i mogło być metoda wywierania nań nacisku - dlatego tez żyli najczęściej w samotności.Kasta czarna była kastą występująca zasadniczo na północnej półkuli Gor i to w części cywilizowanej - choć w przypadkach podjęcia się zadania, w pogoni za np. zbiegiem lub ukrywającym się obiektem zlecenia Assassini docierali często do najdalszych zakątów Gor.

Assassini rzadko pełnili inne niż wewnatrzkastowe funkcje, choćby ze wzgledu na to, że byli członkami kasty nizszej a jak głosił goreański pogląd i przesąd miasta w którym do władzu dochodził członek Kasty Niższej szybko musiało obrócić się w ruinę. Gdy Pa-Kur sięgnął po władze w Ar - zostało to uznane za naruszenia Kodeksu Kasty.

Zlecenia Assasinom mogły zlecać zarówno Miasta, Kasty Miast ale także Klany, Rodziny czy nawet pojedynczy goreanie.

Raz podjętego zlecenia nie można było samowolnie porzucić... Assassin musiał swoje zadanie wykonać... lub zginąć.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.