gorean.pl

"Prywatna biblioteka skryby Jaeger'a Vatn"

Nomads of Gor - Streszczenie

Nomads of Gor

Streszczenie

 

Tarla Cabota z Ko-Ro-Ba spotykamy ponownie  na równinach Turii, ziemi Ludów Taborów, gdzie przybywa z powierzoną mu przez Miska misją. Jest nią zadanie odzyskania ostatniego jaja Priest-Kings ukrytego wśród Ludów Taborów. Jajo to, może ocalić przyszłość Priest-Kings. Ziemie te zamieszkują wędrowne ludy Tuchuków, Katai, Kassarów i  Paravaci. To dzikie plemiona pędzące tryb życie wedrowno-pasterski. Aby móc wejść do ich świata  poddaje się  próbie walki. Przyłącza się do plemienia Tuchuków i zaprzyjaźnia z Kamchakiem, wojownikiem  Ludu Tuchuków. Wśród Tuchuków spotyka dziewczynę z Ziemi, Elizabeth Cardwell - sekretarkę z Nowego Yorku w tajemniczy sposób przeniesiona na Gor. Tarl porozumiewa się z nią w języku angielskim udowadniając, że jest człowiekiem z Ziemi. Elisabeth nosi obrożę wiadomości, w której znajdują się polecenie, by zabić Tarla Cabota - człowieka ktory bedzie znał jej mowę. Instrukcje te rzekomo pochodzą od Priest-Kings. Kamchak i Kutaituchik (Ubar Tuchuków) odmawiają wykonania tego polecenia, podejrzewając, że to podstęp. Tarl podejrzewa, że być  może istnieją jeszcze inne istoty, które także posiadają równe rozwinietą technologię jak Priest-Kings, i którzy starają się zniszczyć  Priest-Kings by przejąć kontrolę nad nimi i nad Gor a może i nad calym Wszechswiatem. W przedziwnej grze Tarl wygrywa piekną i dotąd niepokonaną w tej grze Dinę. Tarl uwalnia Dinę i pozwala jej odjechać do Turii. Tarl i Kamchak odwiedzają ogromne, warowne miasto Turia będące najwiekszym ośrodkiem handlowym i cywilizacyjnym tego regionu. Turia jest ostatnim miastem cywilizowanego Gor, leży u wrót rownin zamieszkałych przez Ludy Taborow Dalej na południe, są już tylko Pustynie Tahari.
Stanowi tez jedyne "okno na świat" i punkt wymiany handlowej pomiędzy nimi i resztą Gor. Poznają tam  kupca Saphrara  i najemnika - tarnsmana Ha-keel'a z Port Kar . Podczas spotkania, Kamchak rozpoznaje wyniosłą Wolną Kobietę o imieniu Aphris z Turii, która  w czasie ich ostatniego spotkania wzgardziła nim. Wkrótce potem Kamchak bierze udział w Grach  Miłosnych  w  Turii -  Aphirs przegrywa i zostaje niewolnicą Kamchaka. Wszystko dobrze się układa do momentu nagłego ataku na obóz Tuchuków przez tarnsmanów - najemników, podczas którego ginie  Kutaituchik. Jajo Priest-Kings pada łupem grabieżców i zostaje zabrane do Turii. Napastnicy nie przewidzieli jednak zastosowanego fortelu - Kutaituchik (jak sie okaże ojciec Kamchaka) był jedynie figurantem  mającym wziąć na siebie gniew ewentualnych napastników -  okazuje się, że to Kamchak zawsze był prawdziwym Ubarem  Tuchuków. Kamchak zwołuje inne plemiona, aby walczyć wspólnie  przeciwko zdradzieckiemu plemieniu Paravaci, którzy są znani ze współpracy z Turianiami przeciw innym narodom  Taborów.   Podczas oblężenia Turii, Tarl pokonuje mury miasta tajemnym przejściem znanym  Haroldowi z Tuchuków, byłemu niewolnikowi Turian, który po ucieczce z niewoli stał się wojownikiem Tuchuków. Tarl i Harold, schwytani  i zostają wrzuceni do "żółtej kałuży Turii" która faktycznie jest żywą istotą, paraliżującą i trawiącą ciała wszystkich, którzy są w niej zanurzeni. Tarl zdołał jednak uniknąć śmierci swojej i towarzysza i we dwóch uciekają. Schronieniu udziela mu piękna Dina, która (teraz prowadząca piekarnie po swym ojcu) włącza się w konspiracyjną walke przeciwko Saphrarowi. Za ten wyczyn obaj zdobywaja "Szramę Męstwa" - czyli respektowany przez Tachuków oznakę męstwa. Tarl w uznaniu zasług otrzymuje od Kamchaka swoj wlasny wóz i rangę Wodza Tysiąca. (siły Plemion Taborów na czas wojny są precyzyjnie zorganizowane na Setki i Tysiące). W swym wozie ku swojemu zaskoczneiu Tarl odnajduje Elisabeth Cardwell, ktora staje sie jego niewolnicą. Tarl wyzwala Elisabeth, która już jako Wolna Kobieta poddaje się  Tarlowi i jako niewolnica przyjmuje imię Vella.
W wielkiej bitwie Paravaci  i Turia zostają podbici przez wojowników Ludów Taborów. Kamchak wykorzystuje fakt, że Saphrar zdobywał popleczników nie męstwem i odwagą, nie lojalnością i przyjaźnią, nie mądrością i autorytetem -  a po prostu złotem i w czasie oblężenia Turii każdemu, kto opuści szeregi tyrana pozwala odejść bez szkody, dodatkowo obdarzając każdego  sowitą ilością złota - wojownik po wojowniku, sługa po słudze - wszyscy opuszczają Saphrara. Saphrar próbując uciec, wpada do żółtego basenu i spotyka go makabryczny koniec.  Cała nadzieja Tarla na wypełnienie misji powierzonej przez Priest Kings legnie w gruzach gdy jajo  ukradzione z taborów ulega zniszczeniu. Tarl jest zrozpaczony... do momentu gdy wychodzi na jaw, że skradzione jajo Priest Kings okazuje się być fałszywe. Rozpacz Tarla nie trwa długo... Uśmiechnięty Kamchak przekazuje  Tarlowi prawdziwe, ukrywane przez cały czas w niepozornym pudle w swoim wozie, nienaruszone  jajo Priest Kings. O ironio - Tarl mieszkając przez długi czas w wozie Kamchaka cały czas miał je o wyciągniecie reki.
Proroctwo wypełnia się i Kamchak zostaje Ubarem wszystkich Ludów Taborów i otrzymuje zaszczytny tytuł Ubar San. Kronikarze Ludów Taborow, dwa lata które Tarl spędził z nimi będą nazywać kolejno: "Roku w Którym Pojawił się Tarl z Ko-Ro-Ba" i "Roku w Którym Tarl z Ko-Ro-Ba Dowodził Tysiącem". Kamczak pozwala mieszkańcom Turii odbudować miasto, oddaje im ich Home Stone i uwalnia piękną Afris z Turii, dziś niewolnicę - niegdyś najbogatsza kobietę Turii, którą odkupił od jednego z wodzów Kassarów za ... (bagatela) dziesięć tysięcy sztabek złota... Pozostawiona w Turii Aphris dogania Kamchaka i poddaje mu się - Kamchak przyjmuje ją, ale jako swoja towarzyszkę i ogłasza ją Ubarą Tachuków - Swoja Towarzyszką. Tarl z Ko-ro-ba i Vella opuszczają  ziemie Ludów Taborów, aby zanieść jajo do gniazda w odległych Górach Sardar.

Priest-Kings of Gor - Streszczenie

Priest-Kings of Gor

Streszczenie

Kolejną część Kronik rozpoczyna  przejście Tarla prze wielkie wrota, które oddzielają  wejście do gór Sardar. Po niebezpiecznej wspinaczce i śmiertelnie groźnym spotkaniu z hodowaną i tresowaną parą białych śnieżnych Larli (goreańskie szablastozębne tygrysy) broniących dostępu do Sardar, odnajduje wejście do wielkiego podziemnego kompleksu, legowiska Priest-Kings.

Powitany przychylnie przez Parpa, dziwnego i nieco tajemniczego człowieka, który potwierdza, istnienie Priest-Kings, spotyka Vikę, byłą Wolna Kobietę z miasta Trevia, która teraz służy Priest-Kings jako Chamber Slave (Niewolnica Komnaty - jej Panem staje się każdy kto wejdzie do jej komnaty na czas pobytu tam). Informacje uzyskane od Viki pomagają mu poznać to przedziwne siedlisko Priest-Kings. Tarl dowiaduje się kim są Mule - klony ludzi stworzony by służyć Gniazdu i Priest-Kings. Poznaje dwóch z nich bliżej - Mul Al-Ka i Mul Ba-Ta (ich imiona to jakby Mul A i Mul B gdyż w goreanskim Al-Ka i Ba-Ta to pierwsze dwie litery alfabetu).
Tarl poznaje w koncu dwóch Priest-Kings. Pierworodny Matki - Pierwszy - Sarm i urodzony jako Piąty - Misk, to pierwsi Priest-Kings których spotyka na swej drodze Tarl. Priest-Kings to ogromne owady znajdujące się na znacznie wyższym niż ludzie poziomie cywilizacyjnym (np. potrafią panować nad grawitacją). Ich siedziba w Górach Sar'dar przypomina strukturą i organizacja społeczeństwo owadów socjalnych i jest nazywane Gniazdem. Priest-Kings  komunikują się za pomocą... zapachów.
Sytuacja Gniazda nie jest dobra. Matka jest w stanie krytycznym - umiera ze starości. Przed śmiercią przekazuje Tarlowi, że Jajo z którego ma urodzić się nowa Matka zostało przed laty wywiezione z Sardar i ukryte wśród Ludzi Taborów (Wagon Poeople). Tarl z rozmów z przyjaznym mu Miskiem wie, że rowniez  Misk w tajemnicy ukrył i od lat utrzymuje przy życiu jajo z którego może wykluć się Ojciec dający początek Nowemu Gniazdu.
Tarla Cabota z Ko-Ro-Ba łączy z Miskiem niezwykła przyjaźń - a nawet coś więcej - niezwykła relacja braterstwa - Nest Trust - Więź Gniazda. Tarl dowiaduje się od Miska, że Ko-ro-ba została zniszczona, aby zwabić go w góry Sardar, a jego misją będzie odnalezienie ukrytego wśród Ludzi Taborów jaja. Jest to jedyna szansa ocalenia Priest Kings. Tymczasem Sarm, ma inne plany. Nie chce dopuścić do tego procesu i planuje przejąć kontrolę nad Gniazdem  i zamieszkującym kompleks rojem, co oznacza przejęcie kontroli nad całym łańcuchem Gór Sardar i całym Gor.  Planuje zniewolenie wszystkich ludzi i przetworzenie ich w bezmyślnych sługusów Priest-Kings.
Sarm próbuje wymusić na Tarlu zamach na Miska. Tarl by ratować Vikę, która w międzyczasie staje się jego niewolnicą, pozornie się zgadza,  by zdobyć zaufanie Sarma.  Tarl zaprzyjaźnia się z  Mul Al-Ka i Mul Ba-Ta,  pochodzącymi  z hodowli sługami Priest-Kings. Są oni sklonowani  jeden od drugiego. Pod wpływem rozmów z Tarlem, Mule decydują się odrzucić przedrostek ze swoich imion i stać się ludźmi o własnej woli. Przyjmują imiona Al-Ka i Ba-ta. Dzięki informacjom uzyskanym od nich Tarl i ostatecznie ratuje zarówno Vikę jak  i Miska z pod władzy Sarma. W Tunelach Tarl spotyka również Złotego Żuka - ogromnego Żuka który jest dla Priest Kings z niewiadomych powodów nietykalny, a spotkanie z nim jest synonimem śmierci.
Rozpoczyna się wielki konflikt "Nest-War", w którym większość ludzi, mieszkańców gniazda łączy siły z Tarlem i Miskiem  walczącymi ramię w ramię  ze sługami  Sarma o kontrolę nad kompleksem. W końcu Sarm pada ofiarą własnej zdrady, ale wcześniej próbuje sabotować w Gnieździe  generator energii, chcąc zakłócić grawitację i zniszczyć całą planetę.
Misk i jego zwolennicy starają się temu zapobiec. Udaje się to w ostatniej chwili choć w trakcie tego jedyny zarodek męski zdolny w przyszłości  do zapłodnić nową Matkę jest zagrożony.
Tarl odnosi dotkliwe rany. Jest ciężko ranny w walce z uwolnionymi larlami strzegącymi wejścia. Parp, ktory okazuje się być (okaleczonym przez wszczepienie implantu sterującego) ojcem Viki poświęca swoje życie, aby ratować  Tarla.
Po wyjściu z Gór Sardar odbywa się znamienna rozmowa Tarla z Initiate of Initiates - Pierwszym z Pierwszych spośród Initiates na Gor. W milczącym porozumieniu obaj zgadzają się, że wydarzenia z Gór Sardar mają pozostać dla Gorean nieznane. Ujawnienie tych wydarzeń oraz obalenie mitu, że z Gór Sardar się nie wraca miało by nieprzewidywalne dla Gorean konsekwencje.

Wśród tłumów zgromadzonych u stóp Gór Sardar, Tarl odnajduje zarówno Ojca jak i Tarla Starszego, a także innych przyjaciół z Ko Ro ba. Zapada decyzja o odbudowie Miasta. Home Stone z Ko Ro Ba - Matthew Cabot nosił przez te wszystkie lata, po prostu przy sobie. Losy Taleny nie są znane. Wszyscy są pewni, że na wieść o odbudowie Ko Ro Ba - Talena też się odnajdzie.
Tarl zostaje wysyłany przez Miska na równiny Ludu Taborów aby odnaleźć  ostatnie jajo Priest Kings które jest ukryte gdzieś pośród równin i ludów tego dalekiego kraju. W nadziei, że uda sie powstrzymać wymieranie Priest-Kings rozpoczyna się poszukiwania tej, która może stać się Matką odnowionej rasy Priest-Kings.

 

Tarnsman of Gor - Streszczenie

Tarnsman of Gor

Streszczenie

Tarnsman z Gor - pierwsza książka z serii Kronik Gor, w której poznajemy bohatera - Tarla Cabot’a - urodzonego w Bristolu, a mieszkającego i pracującego w Stanach Zjednoczonych, brytyjskiego profesora historii. Zostaje on porwany przez tajemniczy srebrzysty statek kosmiczny i przeniesiony do świata Gor. Spotyka tam Matthew Cabota - swojego ojca. Gor to planeta podobna do Ziemi ale leżąca dokladnie po drugiej stronie Słońca. Podobna lecz nieco mniejsza (stąd i mniejsza grawitacja) i posiadająca aż trzy księżyce. Po zapoznaniu sie z nowym światem i przeszkoleniu w zakresie zwyczajów, obyczajów oraz metod i sposobów walki w jego nowym świecie, przyjęty do Kasty Wojowników miasta Ko-Ro-Ba wyrusza na misję. Ma ukraść Home Stone z Ar - Kamień Domu, symbol miasta Ar - wielkiego Goreańskiego miasta-państwa rządzonego podówczas przez Marlenusa - "Ubara Ubarów" z ambicjami cesarskim i imperialnymi. Na swoja misję wyrusza na swoim oswajonym potężnym Tarnie, goreańskim ptaku używanym do jazd i walk powietrznych, którego nazywa się potocznie "Ubarem przestworzy". Tarl staje się specjalistą - tarnsmanem, od którego książka bierze swój tytuł. Podczas swojej misji spotyka Talenę, córkę Marlenus’a -  Ubara Ar (funkcja podobna do księcia, króla miasta-państwa na Gor). Tarl kradnie Home Stone Ar i porywa Talenę.
Choć misja Cabota ostatecznie zakończy się powodzeniem, nastęczy mu jednak sporo trudności. Tarl z Ko-ro-ba przeżyje wiele niebezpiecznych przygód, w tym spotkanie z Nar, inteligentnym Bagiennym Pająkiem z Gor. Przeżyje epizod jako strażnik karawany niewolników i kilka niebezpiecznych przygód. Próbując ocalić Talenę spotyka na swej drodze przywódcą Kasty Assassinów (Kasta Zabójców) o imieniu Pa-Kur.  Tarl korzystając z dawnej sekretnej drogi ewakuacyjnej Marlenusa dostaje się do Ar.  Swe rzeczywiste zamiary ujawnia  na szczycie Cylindra Sprawiedliwości w Ar ratując ostatecznie zarówno Talene jak i ojca swej ukochanej, a swojego dawnego wroga - Marlenusa. Swą przemową Tarl Cabot - Tarl  z Ko-Ro-Ba podrywa mieszkańców Ar do walki o swoje Miasto i  niepodległość. Nad głowami ścierających się na ulicach Ar armii toczą się pojedynki transamanów. Pa-Kur, który po obaleniu Marlenusa planował wprowadzenie swojej tyranii, zostaje pokonany.  Nowym Administratorem Ar zostaje Kazrak, przyjaciel i towarzysz  broni Tarla, a Marlenus dobrowolnie poddaje sie osądowi Rady Wysokich Kast i zostaje wygnany ze swojego dawnego miasta. Tarl i Talena staną się Wolnymi Towarzyszami, (u Gorean to termin na określenie związku podobnego do ziemskieggo małżeństwa). Tarl zaśnie w ramionach Taleny, by obudzić się na Ziemi, dokładnie w miejscu, w którym po raz pierwszy został porwany. Cabot obiecuje sobie spisać swoją historię, zakładając, że nikt mu w nią nie uwierzy, ale przysięga, iż  opublikuje swój rękopis. Nie chce zapomnieć Taleny, ani jego krótkiego pobytu na Gor - planecie zwanej czasami Counter Earth.

 

Outlaw of Gor - Streszczenie

Outlaw of Gor

Streszczenie

Tarla Cabota spotykamy w siedem lat po zakończeniu akcji pierwszego tomu. Tarl próbował zaaklimatyzować się z powrotem do społeczeństwa Ziemian jednak bez powodzenia. Pewnej nocy, po długim okresie nieustajacych libacji, wraca do swojego mieszkania, zamykając za sobą drzwi. Harrison Smith, jego ziemski przyjaciel i towarzysz ostatniej pijackiej eskapady wchodzi rano do mieszkania i znajduje je puste. Na stoliku leży rękopis zatytułowany "Tarnsman of Gor". Po Tarlu, nie ma śladu.
Tarl jak sie okazuje, po raz kolejny został uprowadzony i przeniesiony na Gor. W całej serii, już nigdy ponownie nie  postawi stopy na Ziemi.
Na Gor zaszły w tym czasie ogromne i niezrozumiałe zmiany. Tarl nie może powrócić do swojego przybranego miasta Ko-Ro-ba. Zostało ono zniszczone w czasie jego nieobecności i wszyscy jego przyjaciele i znajomi  zostali stamtąd porozrzucani po całym  Gor. Wyrok wydany przez Priest-Kings - mistycznych władców tej planety, brzmi "Żaden kamień z Ko-ro-ba nie może leżec obok drugiego kamienia z tego miasta, żaden czlowiek z Ko-Ro-ba nie może spotkac drugiego z tego miasta". Wyrok jest okrutny i niezrozumiały. Tarl nie zna losów Ojca, Taleny ani przyjaciół. Tarl wyrusza, aby dostać się do gór Sardar, siedziby Priest-Kings.
Po drodze trafia do miasta Tharna rządzonego przez okrutną, noszacą złotą maskę Tatrix i  tajemnicze kobiety - Srebrne Maski. Podstępem zostaje pojmany i uwięziony. W więzieniu poznaje Andreasa Tora - poetę i zakochaną w nim, byłą Wolną Kobietę - Srebrną Maskę, a obecnie niewolnicę skazaną na niewolę za miłość do Andreasa. Zmuszony do udziału w brutalnych miejskich igrzyskach, W ich trakcie zostaje przymuszony do walki z Tarnem. Przedziwnym zrządzeniem losu w przeciwniku Tarl poznaje swojego Tarna pozostawionego w Ko-Ro-Ba. Ptak uwięziony i zakuty w łańcuchy używany jest do walk z niewolnikami na arenie.  Ptak i człowiek rozpoznaja sie nawzajem - Tarlowi udaje sie wzbic w powietrze i porwać z trybun zimną i okrutną Tatrix miasta Tharna - Larę. W trakcie próby wymiany Tatrix na uwiezionych towarzyszy zostaje zdradzony, ponownie uwięziony i umieszczony kopalniach srebra miasta Tharna. Władzę przejmuje okrutna Lady Dorna Dumna i Przywódca Gwardi - Thorn. Losy prawowitej Tatrix miasta Tharna - Lary okrywa tajemnica.  Tarl w niewoli inspiruje bunt i ucieczkę niewolników. Uwolniony wyrusza do Sardar. Po drodze spotyka handlarza niewolników i... odkupuje od niego sliczną niewolnicę. Okazuje się nią Lara - była Tatrix miasta Tharna zdradzieckio sprzedana przez Lady Dornę. Razem wracają do miasta by przywrócic Larze jej tron i ukarać zdrajców. Odmieniona w niewoli Lara - usmiechnięta, milsza, delikatniejsza i już bez maski, powraca do swojej stolicy.  Wybucha wojna domowa między zwolennikami Lara i tymi, którzy służą Dornie Dumnej. Thorn ginie w pojedynku z Tarlem.  Dorna Dumna ucieka i jej ostateczny los jest nieznany. Prawowita Tatrix  - Lara, uwalnia wszystkich poprzedniu uwięzionych i ogłasza ogólną amnestię, która nie dotyczy jedynie byłych Srebrnych Masek. Wszyskie kobiety - Srebrne Maski zostają zniewolone i nie wolno ich wyzwolic przez conajmniej rok. Tarl żegna przyjaciół i wyrusza do Sardar by zmierzyć się z Priest-Kings i pomścić zniszczenie swego miasta.

 

 


Copyright © 2013. All Rights Reserved.