gorean.pl

"Prywatna biblioteka skryby Jaeger'a Vatn"

Czytanie... czyli czas dla nienasyconej wyobraźni

 

 

Czytanie... czyli czas dla nienasyconej wyobraźniW sobotni wieczór, śledząc jeden z jej ulubionych programów publicystycznych, zoya usłyszała dyskusję o  zatrważających wynikach badań dotyczących czytelnictwa w Polsce. Badania przeprowadzane przez Bibliotekę Narodową od dawna napawają przerażeniem.
Okazuje się, że osób, które możemy uznać za stałych czytelników jest zaledwie 11%, a aż 60% badanych nie przeczytało ani jednej książki w ciągu 12 miesięcy.


 


 Ponad połowa Polaków w ciągu roku nie przeczytała ani jednej książki. Tylko 56% uporało się z tekstem nie dłuższym niż 3 strony. Jednak najbardziej szokujący dla zoyi był fakt, że spośród tej grupy 60% „nieczytających” aż 53%  nigdy nie czytało książek bądź czytało je wyłącznie w bezpośrednim związku z pobieraniem nauki w szkole! 
Kiedyś panowało przekonanie, że wśród osób nieczytających królują głównie ludzie niewykształceni. Te statystyki też należy odłożyć do lamusa. Prawie 35% „wykształciuchów” otwarcie mówi o tym, że nie czyta książek. Podczas corocznych badań, okazuje się, że czytelnictwo jest bardziej zaawansowane w dużych miastach. Prym wiodą… kobiety. Kupują i CZYTAJĄ one o wiele więcej książek niż mężczyźni.*
„Polacy nie czytają książek i wcale się tego nie wstydzą.” - powiedział Dyrektor Biblioteki Narodowej. Czy nie obcowanie z literaturą to aby na pewno powód do chwalenia się? Tym bardziej, że literatura to bardzo różnorodna kategoria i trudno zoyce uwierzyć, że nie ma ona do zaoferowania czegoś dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy zainteresowań.
Aby nakłonić Polaków do czytania organizuje się wiele kampanii społecznych, w które angażują się znane osoby. Czytanie książek wzbogaca nasze słownictwo, ale także pomaga rozwijać wyobraźnię oraz pobudza mózg.
Zoya, akurat ma grono przyjaciół i znajomych, którzy czytają dużo  wymieniają się książkami (zapewne dlatego, że wielu z nich jest związana zawodowo z edukacją, chociaż nie wszyscy). Z naszych rozmów czatowych i prywatnych wynika, że bywalcy naszej Biblioteki też nie stronią od książek i czasami zdarza Nam się wymieniać jakieś uwagi na temat interesujących pozycji wydawniczych. I tak powstał pomysł, którego motywem przewodnim jest „lekko” zmodyfikowane powiedzenie Witolda Gombrowicza „Koniec i bomba. Kto NIE czyta, ten trąba!”

Jeśli przeczytałeś coś, co zapadła Ci w pamięć, usłyszałeś o czymś, po co warto sięgnąć, albo masz tyle książek w zanadrzu, że zastanawiasz się po która sięgnąć....napisz o niej w kilku słowach, polecając ją bywalcom naszej Biblioteki. Mile widziane rekomendacje nie tylko książek ale również przewodników, poradników, słowników etc., nie zapominając o artykułach prasowych i komiksach.
Nie oczekujemy wypasionych recenzji, ale kilku słów, które przybliżą te pozycję innym i pozwolą do niej dotrzeć.

Wyślij informację na adres email, a my umieścimy ja w zakładce... BEST-CZYTERY!* wszystkich zainteresowanych bardziej szczegółową analiza wyników badań Biblioteki Narodowej odsyła zoya do artykułu .

 

Kogo gościmy

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.