gorean.pl

"Prywatna biblioteka skryby Jaeger'a Vatn"

Best-czytery! Poznaj uroki i mroki średniowiecznej Barcelony.

 

 

zoya poleca

 

Katedra w Barcelonie


autor: Ildefonso FalconesTo niezmiernie wciągająca, napisana dość swobodnym stylem powieść historyczna.

Akcja powieści umiejscowiona jest w XIV wiecznej Barcelonie, sercu Katalonii, gdzie życie mieszkańców toczy się wokół codziennych spraw, ale pozostaje też w ścisłym związku z sytuacją społecznopolityczną kraju. Tytułowa katedra, nie jest wcale głównym „bohaterem” tej powieści. Ma ona znaczenie symboliczne, bowiem kolejne lata jej budowy, stają się osią czasu dla toczącej się opowieści.

...A opowieść jest pełna tego wszystkiego, czym przesiąknięte jest nasze życie...
wyzwania i marzenia przeplatają się z trudnościami i porażkami; miłość i namiętność napędza nienawiść i chęć zemsty; a wiara i nadzieja okazuje się być istotą człowieczeństwa,  szczególnie ze względu na fakt w jak okrutnych i bezwzględnych czasach przyszło im żyć. I jak to w życiu, żadna z postaci wykreowanych w tej powieści, nie jest czarno- biała, czyli tylko dobra, albo tylko zła. To dodaje realizmu fabule.

Niesamowitą zaletą tej książki jest właśnie... historia.
Autor, studiując przez kilka lat, szczegółowo i dogłębnie źródła historyczne opisujące dzieje średniowiecznej Barcelony, po mistrzowsku wplótł mnóstwo wiedzy w fabułę powieści, absolutnie nie obciążając czytelnika zbyt dużą ilością faktów i przydługimi opisami.
Losy poszczególnych postaci pozwalają nam wejść w realia życia w tamtych czasach, pokazując życie codzienne ówczesnych mieszkańców Barcelony. Dowiadujemy się jak funkcjonowały stosunki feudalne oraz jaki status miały określone grupy społeczne czy narodowe. Autor zwraca uwagę na rolę kobiet w społeczeństwie, które były traktowane dość bezwzględnie i prezentuje wiele aspektów ich życia, takie jak pozycja kobiety w małżeństwie, prawo pierwszej nocy,  czy drastyczne kary dla kobiet za cudzołóstwo.

Lektura tej książki wywołała we mnie bardzo różne emocje ...od radości począwszy, poprzez dogłębny smutek i poczucie niesprawiedliwości, a na irytacji czy złości skończywszy.

Zdecydowanie polecam każdemu, kto nie boi się wkroczyć w mroki średniowiecza.

Best-czytery! ... Woziłam Arabskie Księżniczki

 

 

 

Mały Książę poleca:

Woziłam arabskie księżniczki. Opowieść szoferki o najbogatszych

"Woziłam Arabskie Księżniczki"

autor: Amelia Jayne Larson

 

 

Opowieść Amerykańskiej absolwentki , która zatrudnia się jako kierowca Saudyjskich księżniczek. Przywołując  fakty z historii Arabii Saudyjskiej i przybliżając w kilku zdaniach kulturę islamską, autorka zadbała o wprowadzenie czytelnika w świat jej bohaterek.

Pisarka spotkała się jednocześnie z wielkim żalem i niepogodzeniem z tym, jak wygląda życie saudyjskich kobiet. Niejedna z tych, które tak beztrosko wydawały na zakupy dziesiątki tysięcy dolarów, z chęcią oddałaby swoją wartą miliony garderobę za kilka dni poza "złotą klatką".

Best-czytery! ... przygoda w XVIIw Londynie

 

ineczka_PrL poleca:

 

W wolnej chwili sięgnęłam po książkę polecaną przez Pana PrL

 „Złodziejka serc”

autor: Long Julie Anne

 

Romans historyczny osadzony w XVII_ wiecznym Londynie.

Piękna Lil , utalentowana złodziejka kieszonkowa szczyci się, że nigdy nie została przyłapana. Gdy jednak staje się to po raz pierwszy, nie przypuszcza nawet, że to punkt zwrotny w całym życiu jej i jej młodszej siostry, którą się opiekuje. Nagle z szarej prostej dziewczyny wkracza w zawiły świat reguł konwenansów obowiązujących arystokrację,  spłacając w ten sposób swój dług wobec przystojnego wybawiciela.

Fabuła i zakończenie przewidywalne dla tego rodzaju powieści, nie mniej lekkość słowa jaką posługuje się autorka, opisy jak również niedopowiedzenia powodują że wyobraźnia przenosi nas niemal w tamten świat.

Biorąc do ręki tę książkę nie spodziewałam się, że nie odłożę jej aż do przeczytania napisu „KONIEC” zapominając o codzienności i obowiązkach.

Polecam jako miły przerywnik i chęć przeżycia przygody!

Best-czytery!... burzliwa historia gwiazdy

 

kicia poleca:

 

"Niewolnica Pornobiznesu"

autor: Linda Lovelace


    Nie będę pisać streszczeń ani przytaczać fragmentów, mam nadzieję że te kilka prostych zdań zachęci Was do przeczytania tej dość drastycznej aczkolwiek ciekawej książki. Jeśli chodzi o drastyczność to jest kilka fragmentów, które brutalnie opisują co dzieje się z główna bohaterką, są to głównie sceny karania jej przez oprawce, który uważa się za jej Pana.


Książka o:   
chęci posiadania władzy
ciśnieniu na posiadanie pieniędzy bez własnej pracy
Tym jak łatwo wpaść z deszczu pod rynnę
Tym że nadmiar władzy potrafi niszczyć każdego
Tym że jak łatwo zastraszyć i uzależnić można ofiarę od oprawcy
Tym jak maska oprawcy potrafi zafascynować najbliższych ofiary, aby nie wierzyli w ani jedno jej słowo
Tym że zwykła dziwka może stać się „gwiazdą filmów z wyższej półki”
Książkę czyta się lekko i nawet przyjemnie. Jest wciągająca i napisana prostym językiem.
Na przykładzie bohaterki widać, że można wygrzebać się z każdego bagna i żyć normalnie posiadając dom, dziecko i kochającego męża.


Życzę miłego czytania

Best-czytery! ...realistyczna powieść kryminalna

 

zoya poleca:

 

Dziewczyna, która chciała się zemścić

autorzy: Roslund Anders, Hellstrom Borge

 

 

 

Dziś polecam Wam jeden z kryminałów z całej serii skandynawskich wydawnictw... jednak, nie jest to schematyczna powieść kryminalna z licznymi zwrotami akcji, zagadkami i inteligentnym śledczym, który na koniec wygrywa ze złem.
Autorzy – szwedzcy dziennikarze – podejmują bardzo trudny, ale jakże aktualny temat handu kobietami podstępnie wabionymi pod pretekstem otrzymania dobrze płatnej pracy i zmuszaniu ich do prostytucji.

Ogromnym walorem tej pozycji jest to, że fabuła książki, pomimo dodania mnóstwa fikcji literackiej, oparta jest na podstawie materiałów zgromadzonych w czasie śledztwa dziennikarskiego prowadzonego we współpracy z policją szwedzką (o czym dowiadujemy się z obszernej informacji autorów, umieszczonej na końcu książki, która zawiera opis całego procederu grupy przestępczej, a nawet przedruki materiałów dowodowych).

To książka, która wywołuje ogromne emocje ...smutek, obrzydzenie, strach i wreszcie wściekłość, porusza prawdziwością kreacji bohaterów, z których żaden nie jest tylko dobry, ani tylko zły...jak w życiu. Prawdziwy jest też język autorów, który swoja dosadnością, a często wulgarnością dopełnia całości. Wszystko to, sprawia, że lektura pomimo że niełatwa, swoim realizmem skutecznie wciąga nas w świat, w którym tak naprawdę nikt nie chciały się znaleźć.

Finał powieści jest dość zaskakujący, ale w moim przypadku, nie przyćmiło to refleksji, które wywołał sam przebieg zdarzeń. Kiedy zamknęłam książkę i odłożyłam ją na półkę miałam w głowie tylko jedną myśl....jak to możliwe, że ludzie ludziom fundują taki los :(

Kogo gościmy

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.