gorean.pl

"Prywatna biblioteka skryby Jaeger'a Vatn"

Best-czytery! ...realistyczna powieść kryminalna

 

zoya poleca:

 

Dziewczyna, która chciała się zemścić

autorzy: Roslund Anders, Hellstrom Borge

 

 

 

Dziś polecam Wam jeden z kryminałów z całej serii skandynawskich wydawnictw... jednak, nie jest to schematyczna powieść kryminalna z licznymi zwrotami akcji, zagadkami i inteligentnym śledczym, który na koniec wygrywa ze złem.
Autorzy – szwedzcy dziennikarze – podejmują bardzo trudny, ale jakże aktualny temat handu kobietami podstępnie wabionymi pod pretekstem otrzymania dobrze płatnej pracy i zmuszaniu ich do prostytucji.

Ogromnym walorem tej pozycji jest to, że fabuła książki, pomimo dodania mnóstwa fikcji literackiej, oparta jest na podstawie materiałów zgromadzonych w czasie śledztwa dziennikarskiego prowadzonego we współpracy z policją szwedzką (o czym dowiadujemy się z obszernej informacji autorów, umieszczonej na końcu książki, która zawiera opis całego procederu grupy przestępczej, a nawet przedruki materiałów dowodowych).

To książka, która wywołuje ogromne emocje ...smutek, obrzydzenie, strach i wreszcie wściekłość, porusza prawdziwością kreacji bohaterów, z których żaden nie jest tylko dobry, ani tylko zły...jak w życiu. Prawdziwy jest też język autorów, który swoja dosadnością, a często wulgarnością dopełnia całości. Wszystko to, sprawia, że lektura pomimo że niełatwa, swoim realizmem skutecznie wciąga nas w świat, w którym tak naprawdę nikt nie chciały się znaleźć.

Finał powieści jest dość zaskakujący, ale w moim przypadku, nie przyćmiło to refleksji, które wywołał sam przebieg zdarzeń. Kiedy zamknęłam książkę i odłożyłam ją na półkę miałam w głowie tylko jedną myśl....jak to możliwe, że ludzie ludziom fundują taki los :(

Kogo gościmy

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.