gorean.pl

"Prywatna biblioteka skryby Jaeger'a Vatn"

Best-czytery! Poznaj uroki i mroki średniowiecznej Barcelony.

 

 

zoya poleca

 

Katedra w Barcelonie


autor: Ildefonso FalconesTo niezmiernie wciągająca, napisana dość swobodnym stylem powieść historyczna.

Akcja powieści umiejscowiona jest w XIV wiecznej Barcelonie, sercu Katalonii, gdzie życie mieszkańców toczy się wokół codziennych spraw, ale pozostaje też w ścisłym związku z sytuacją społecznopolityczną kraju. Tytułowa katedra, nie jest wcale głównym „bohaterem” tej powieści. Ma ona znaczenie symboliczne, bowiem kolejne lata jej budowy, stają się osią czasu dla toczącej się opowieści.

...A opowieść jest pełna tego wszystkiego, czym przesiąknięte jest nasze życie...
wyzwania i marzenia przeplatają się z trudnościami i porażkami; miłość i namiętność napędza nienawiść i chęć zemsty; a wiara i nadzieja okazuje się być istotą człowieczeństwa,  szczególnie ze względu na fakt w jak okrutnych i bezwzględnych czasach przyszło im żyć. I jak to w życiu, żadna z postaci wykreowanych w tej powieści, nie jest czarno- biała, czyli tylko dobra, albo tylko zła. To dodaje realizmu fabule.

Niesamowitą zaletą tej książki jest właśnie... historia.
Autor, studiując przez kilka lat, szczegółowo i dogłębnie źródła historyczne opisujące dzieje średniowiecznej Barcelony, po mistrzowsku wplótł mnóstwo wiedzy w fabułę powieści, absolutnie nie obciążając czytelnika zbyt dużą ilością faktów i przydługimi opisami.
Losy poszczególnych postaci pozwalają nam wejść w realia życia w tamtych czasach, pokazując życie codzienne ówczesnych mieszkańców Barcelony. Dowiadujemy się jak funkcjonowały stosunki feudalne oraz jaki status miały określone grupy społeczne czy narodowe. Autor zwraca uwagę na rolę kobiet w społeczeństwie, które były traktowane dość bezwzględnie i prezentuje wiele aspektów ich życia, takie jak pozycja kobiety w małżeństwie, prawo pierwszej nocy,  czy drastyczne kary dla kobiet za cudzołóstwo.

Lektura tej książki wywołała we mnie bardzo różne emocje ...od radości począwszy, poprzez dogłębny smutek i poczucie niesprawiedliwości, a na irytacji czy złości skończywszy.

Zdecydowanie polecam każdemu, kto nie boi się wkroczyć w mroki średniowiecza.

Kogo gościmy

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.