gorean.pl

"Prywatna biblioteka skryby Jaeger'a Vatn"

FAQ - Często zadawane pytania cz. V - Utalentowana niewolnica.

 

FAQ - Często zadawane pytania cz. V  - Utalentowana niewolnica."Jak to jest z tym immunitetem od zniewolenia przysługującym Muzykom i Artystom? Jak to się ma do Gorean Lifestyle? Czy, tu na Ziemi, osoba uzdolniona muzycznie i grająca na jakimś instrumencie nie może zostać niewolnicą?"

Jak często w bibliotecznych analizach tak i tym razem musimy bardzo precyzyjnie rozgraniczyć dwie sprawy. Sytuacje, jaka mogłaby mieć miejsce na Gor i sytuacje w Gorean Lifestyle - tu na Ziemi.


Na Gor: Na początek należy przypomnieć ze na Gor można było popaść w stan niewolniczy na dwa sposoby.
1. Poprzez zniewolenie. (Act of Enslavement). - Przymusowe. np. na podstawie wyroku sądu.
2. Poprzez Submisję. (Act of Submission) - Dobrowolne. Na podstawie (poświadczonego później przez Skrybę) wyrażonego jasno i jednoznacznie aktu woli Osoby Wolnej.

Wspomniany w pytaniu immunitet od zniewolenia dotyczy zakazu skutecznej egzekucji wyroku zniewolenia (Act of Enslavement). Chodzi o to ze Osoby Wolne posiadające dar tworzenia muzyki i sztuki powinny w mniemaniu Gorean pozostawać Wolne. Dotyczy to członkow Kast Artystycznych.

There is a saying to the effect that he who makes music must, like the tarn and the Vosk gull, be free

(Kajira of Gor, s. 298).

Jest powiedziane, że ten kto komponuje muzykę (sztukę) musi być jako i sokół albo dzika gęś – wolnym.A co jeśli taka osoba popełni pospolite przestępstwo? Czy wtedy tez może się schować za immunitet?

Odpowiedź jest jednoznaczna. Nie. Tylko wtedy obowiązuje inna procedura. Najpierw musi nastąpić procedura Odarcia z Kasty (decydują o tym władze Kasty). I wtedy już, jako zwykłego obywatela będzie go czekał normalny proces. Immunitet ma jedynie zapobiec próbom wywierania nacisku na Twórców... i ograniczana ich swobody w podróżowaniu i poznawaniu Gor a co za tym idzie szerzeniem szeroko pojętej kultury.
Immunitet ten jak powiedzieliśmy dotyczy osób Wolnych.

Czy to oznacza ze niewolnicy nie mogli z niego korzystać?
Tak. Niewolnicy nie mogli korzystać z takiej ochrony, ale problem jest bezzasadny bo... jak można zniewolić niewolnika?

A czy możliwa była sytuacja żeby osoba uprawiająca muzykę lub sztukę była niewolna?
Tak. Po pierwsze: w przypadku osób urodzonych w stanie niewolnym. Po drugie: osób uprzednio Wolnych, które oddały sie dobrowolnie w niewolę.
Właściciele z radością korzystali z talentów swoich niewolników i znacznie podnosiło to ich wartość. Często też, odnalazłszy talent u niewolnika uczyli go i rozwijali.

Na Ziemi w Gorean Lifestyle: w Gorean Lifestyle niewola może nastąpić WYŁĄCZNIE na drodze dobrowolnego Aktu Submisji. I to stwierdzenie właściwie wyczerpuje temat. Patrz punkt o Gor.

Reasumując: Na Ziemi w Gorean Lifestyle osoba obdarzona talentem muzycznym (czy artystycznym) może w pełni go rozwijać i używać zarówno, jako Osoba Wolna jak i w stanie niewolnym ( w tym ostatnim przypadku oczywiście za zgodą i wolą Właściciela).

Kogo gościmy

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.