gorean.pl

"Prywatna biblioteka skryby Jaeger'a Vatn"

Nasze statystyki

Odsłon artykułów:
523343

Second Life… niemożliwe staje się możliwe!

 

Second Life… niemożliwe staje się możliwe!Ponad 10 lat temu amerykańska firma Liden Lab uruchomiła platformę Second Life. To wirtualny świat, który otworzył przed jego użytkownikami nowe, wyjątkowe i niemal nieograniczone możliwości. Second Life to symulacja realnego świata, chociaż momentami przybiera on charakter gry.

...A możliwości jakie daje platforma SL są właściwie ograniczone tylko wyobraźnią. Użytkownicy budować własne domy, osiedla i miasta lub odwiedzać te, które wykreowali inni użytkownicy; w Sl można odwiedzać nie tylko knajpki, gdzie można posłuchać koncertu, który odbywa się NA ŻYWO w realnym odpowiedniku tego lokalu, ale można także znaleźć się w miejscach, których odwiedzenie w świecie realnym jest zupełnie niemożliwe. Użytkownicy SL mają możliwość budowania replik obiektów i miast istniejących w świecie rzeczywistym, np.: fragmentów starożytnego świata,  jak również kreowania zupełnie fantastycznych, baśniowych krain, jak np., świat Elfów. Powstają tu wirtualne sklepy z jak najbardziej prawdziwym asortymentem, a także  przedstawicielstwa wielu firm, a nawet pastw, bowiem w Second Life istnieją ambasada Malediwów, Szwecji i Łotwy.
Oczywiście, ten wirtualny świat również w aspekcie ekonomicznym zupełnie przypomina świat realny. Second Life posiada własna walutę – Linden Dollar, która posiada określoną i bardzo realna wartość. W świecie SL waluta ta daje możliwość handlowania nie tylko obiektami, takimi jak domy, meble czy akcesoria dla awatarów, ale również animacjami, tworzonymi dla potrzeb funkcjonowania SL i definiujących zachowania awatarów.
Aby w pełni funkcjonować w tym równoległym świecie użytkownicy Second Life (SL) muszą stworzyć własną, spersonalizowaną postać – awatara.  Jednak, należy pamiętać, że realna osoba-użytkownik, nie tylko kreuje postać, nadając jej określony wygląd i charakter, ale przede wszystkim przejmuje odpowiedzialność za jej zachowanie i aktywność w świecie wirtualnym.
Oczywiście, podstawowym i wszechobecnym językiem w SL jest język angielski, co może sprawiać trudności osobom nie posługującym się nim, przynajmniej na poziomie podstawowym.

To wszystko, oraz fantazja i kreatywność ludzi sprawia, że Second Life staje się miejscem realizacji najbardziej nawet nieprawdopodobnych marzeń i fantazji. Szczególnie dla osób, których pasje wykraczają poza możliwości realnego świata.:) I tak...dla wielu osób, jak my, pasjonujących się cyklem nowel Johna Normana, Second Life okazał się idealnym miejscem do zbudowania świata Gor. Ludzie zaczęli tworzyć kolejne Home Stone, które to zaczęły tworzyć miasta, aby wreszcie uformować całe regiony planety Gor. Pośród wielu simów Goreańskich są tez takie, które stanowią ośrodki wiedzy, tzn. miejsca, gdzie osoby zainteresowane tym tematem mogą poszerzać zasób swoich wiadomości lub poznawać zupełnie nowe aspekty. Second Life daje możliwość nie tylko zbudowania domu, wioski czy miasta, które klimatem będzie oddawało te, opisywane w Kronikach Nornana, ale przede wszystkim umożliwia odnalezienie się w społeczności Gorean jako aktywnego członka, respektującego reguły i zasady życia takiej społeczności. Wspomniany wcześniej awatar to nie tylko fikcyjna postać stworzona wedle życzenia użytkownika. W sytuacji, gdy decydujemy się na przyjęcie reguł życia  w wiosce czy mieście, stajemy się odpowiedzialni za wypowiadane słowa, pokazywane gesty i podejmowane decyzje.
Właściwie, dla większości z Nas, zaistnienie w społeczności Gorean, na Ziemi jest bardzo trudne, o ile nie zupełnie nierealne. Po pierwsze dlatego, że takich społeczności jest niewiele, a na dodatek są to w znaczniej większości grupy obcojęzyczne. Po drugie, nawet jeśli zostaniemy członkiem takiej grupy, spotkania w gronie Goreańskim możliwe są tylko w pewnych okresach czasu, gdy podczas zaplanowanych spotkań możemy poczuć klimat Gor i odnaleźć przyjemność w obcowaniu z tym światem. Gor w SL może być doskonały uzupełnieniem społeczności realnej, a dla niektórych, niestety jedyna formą zaistnienia w niej. Wobec powyższego Second Life staje się czymś znacznie więcej niż tylko „zabawą” w wirtualnym świecie.
Pośród pasjonatów literacką wizją Gor J. Normana obecnych w SL, są zarówno osoby zainteresowane RP (Role Play), jak i ci, którzy preferują Gorean Lifestyle. Zarówno jedni jak i drudzy, na platformie Second Life kreują świat Gor tworząc społeczności i miejsca, gdzie ich członkowie mogą realizować się przenosząc wartości zawarte w Kronikach – BTB (by the book) lub funkcjonując w grupach GE (Gor evolved – forma kreowania świata Gorean nie trzymająca się dokładnie Kronik). W tej chwili, w SL funkcjonuje ponad 350 simów (sim - regionów to funkcjonalna jednostka powierzchni w Second Life) o charakterze Goreańskim. Wśród nich znajduje się pierwszy polski Gorean sim (funkcjonujący w języku polskim :), który powstał w listopadzie 2013r.

Na poniższej mapie możecie zobaczyć usytuowanie funkcjonujących w SL simów Goreańskich – są one oznaczone kropkami w kolorze czerwonym. Kropkami w kolorze zielonym oznaczone są ośrodki wiedzy Goreańskiej. Jednym z nich jest Gorean Campus, który oferuje dostęp nie tylko do treści Kronik ale także licznych opracowań prezentujących wiedzę a temat Gor. W Gorean Campus można również uczestniczyć w różnorodnych wykładach i warsztatach tematycznych, a także brać udział w imprezach i wydarzeniach Goreańskich.

Kogo gościmy

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.