gorean.pl

"Prywatna biblioteka skryby Jaeger'a Vatn"

Nasze statystyki

Odsłon artykułów:
506806

Długa droga do ideału...

Grecy uważali, że filozofia to sprawa praktyki, a nie tylko ezoterycznych rozważań prowadzonych przez uczonych. Postrzegali filozofię jako zbiór wytycznych, których celem było wskazywanie właściwego sposobu, w jaki należy kreować własne życie. Dla nich, filozofia stawała się raczej działaniem niż tylko abstrakcyjną dyskusją. Filozofia Gorean jest często postrzegana w ten sam sposób, to znaczy jako zbiór zasad według, których należy żyć, a nie tylko coś co należy kontemplować.

Filozofia Gorean, jak większość filozofii, tworzy ideał, wskazówki dla ludzi, którzy próbują go osiągnąć. Niestety,  najbardziej prawdopodobnym jest, że niewielu osobom, jeśli w ogóle komukolwiek, uda się ten ideał osiągnąć. Nikt nie jest doskonały, a więc identyfikowanie się z jakakolwiek filozofią także nie będzie doskonałe. Będziemy popełniać błędy, ponosząc porażki w przestrzeganiu wyznaczonych norm.

Tak więc, skoro jest to nieosiągalne, nie warto nawet próbować? Dlaczego warto jest podejmować wysiłek, aby osiągnąć ideał, jeśli nigdy nie można będzie spełnić ostatecznego celu?

Odpowiedzią na to jest stwierdzenie, że nie ma potrzeby, aby kiedykolwiek ten ideał osiągnąć Prawdziwym celem jest dążenie do tej doskonałości, a nie idealizm sam w sob