gorean.pl

"Prywatna biblioteka skryby Jaeger'a Vatn"

Nasze statystyki

Odsłon artykułów:
523358

Długa droga do ideału...

Grecy uważali, że filozofia to sprawa praktyki, a nie tylko ezoterycznych rozważań prowadzonych przez uczonych. Postrzegali filozofię jako zbiór wytycznych, których celem było wskazywanie właściwego sposobu, w jaki należy kreować własne życie. Dla nich, filozofia stawała się raczej działaniem niż tylko abstrakcyjną dyskusją. Filozofia Gorean jest często postrzegana w ten sam sposób, to znaczy jako zbiór zasad według, których należy żyć, a nie tylko coś co należy kontemplować.

Filozofia Gorean, jak większość filozofii, tworzy ideał, wskazówki dla ludzi, którzy próbują go osiągnąć. Niestety,  najbardziej prawdopodobnym jest, że niewielu osobom, jeśli w ogóle komukolwiek, uda się ten ideał osiągnąć. Nikt nie jest doskonały, a więc identyfikowanie się z jakakolwiek filozofią także nie będzie doskonałe. Będziemy popełniać błędy, ponosząc porażki w przestrzeganiu wyznaczonych norm.

Tak więc, skoro jest to nieosiągalne, nie warto nawet próbować? Dlaczego warto jest podejmować wysiłek, aby osiągnąć ideał, jeśli nigdy nie można będzie spełnić ostatecznego celu?

Odpowiedzią na to jest stwierdzenie, że nie ma potrzeby, aby kiedykolwiek ten ideał osiągnąć Prawdziwym celem jest dążenie do tej doskonałości, a nie idealizm sam w sobie. Im bliżej ideału uda Ci się zbliżyć, tym lepsze będzie Twoje życie. Możesz nie być w stanie osiągnąć doskonałości, ale nie jest to powodem, aby nie starać się być najlepszym, jak potrafisz. Każdy krok w kierunku ideału udoskonali Twój charakter i życie. Każdy krok naprzód, jest krokiem dzielącym Cie od błędów przeszłości. Każdy kolejny krok przybliża Cię do ideału.

Bardzo ważne jest, aby uczyć się na własnych błędach i starać się zmieniać w nas samych te zachowania, które prowadza do popełniania tych błędów. Nasze życie nie powinno tkwić w stagnacji, ale powinniśmy stale być w dynamice postępu. Jeśli zrozumiemy nasze wady i niedoskonałości, powinniśmy pracować nad ich przezwyciężeniem. Jeśli natomiast nie znamy ich, to przede wszystkim powinieneś dążyć do poznania siebie i zrozumienia tego, co w Nas  ułomne. Każdy z nas ma osobiste trudności, nad którymi musi pracować. Ci, którzy ignorują je, nigdy nie będą w stanie podążać do ideału. Tylko pokonując nasze błędy, możemy osiągnąć doskonałość.

I jak w większości sytuacji, zdobywanie wiedzy jest bardzo ważne na tej drodze. Poznawanie siebie jest sprawą kluczową. Obiektywna ocena samego siebie i zrozumienie własnych niedoskonałości może być bardzo trudne. Jednak naprawdę niezbędne jest to, aby starać się być w tej ocenie, jak najbardziej neutralnym. Okłamywanie samego siebie jest wysoce autodestrukcyjne.

Równie ważne jak poznanie samego siebie, jest zrozumienie świata wokół nas i żyjących w nim ludzi. Musimy zrozumieć nasze otoczenie i środowisko, w którym funkcjonujemy. Konieczne jest zrozumienie członków naszych rodzin, przyjaciół i znajomych. Wszystkie te rzeczy, to aspekty naszego życia, których nie odnajdziemy w powieściach Gor. To są sprawy, w które poznajemy będąc  zaangażowani,  doświadczając codzienności i wchodząc w interakcje z innymi, a także obserwując samego siebie. To wszystko sprawy, na które posiadamy wyłączne prawo. I to my decydujemy, czy podjąć wysiłki, aby wszystko to zrozumieć, czy też zignorujemy je. Tak wiec, jeśli nam się ta sztuka nie uda, będzie to tylko i wyłącznie nasza wina. Jednak, jeśli nam się powiedzie, możemy być dumni z podjętego wysiłku.

Ci, którzy pragną podążać za filozofią Gorean, podejmując wysiłek, będą na rożnych etapach tej drogi do ideału. Niektórzy, będą zwyczajnie rozpoczynać tę podróż, podczas gdy inni będą na dalszych etapach swojej drogi. Jednakże, miejsce na tej drodze nie jest wyznacznikiem wartości człowieka. Ono tylko wskazuje Twoje aktualne miejsce w drodze do realizacji filozofii Gor. Wartość człowieka jest wyznaczana przez szereg różnorodnych czynników, z których wiele nie ma nic wspólnego z Gor. Nowicjusz w Gor może być wspaniałym człowiekiem. Oczywistym jest, że im bliżej ideału się znajdujesz, tym lepszą osoba jesteś, ale należy pamiętać, że są różne ścieżki, które do tego ideału prowadzą. Droga życia według zasad Gor nie jest jedyną taką drogą. Tak więc nie ma powodu, aby obrażać tych, którzy wybierają odmienne ścieżki. I nie ważne jaką drogę do doskonałości wybierzemy, powinniśmy starać się przeć do przodu podążając do ostatecznego celu.

 

Dla zainteresowanych tekstem w oryginale odsyłam do źródła:

Luther's Gorean Educational Scrolls – Gorean Posts – 19. Ideality vs. Reality

 

Kogo gościmy

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.