gorean.pl

"Prywatna biblioteka skryby Jaeger'a Vatn"

Jak zacząć...

Miniporadnik jak zacząć swoją przygodę z Second Life
i wirtualnym Gor w SL.


Ponieważ pierwsze chwile są dla każdego dość trudnym okresem, ze względu na mnogość nowych rzeczy, elementów pojęć i umiejętności - postanowiłem wyjść na przeciw i wyjaśnić niektóre pojęcia i zawiłości tego świata.

PODSTAWOWE POJĘCIA:

Konto Second Life - konto pozwalające na korzystanie z usług oferowanych przez firmę Linden Lab. Czyli  do świata Second Life. Przy zakładaniu warto podawać prawdziwe dane (szczególnie wiek) Konto zakładamy na stronie www.secondlife.com
Nazwa użytkownika - unikatowa nazwa użytkownika na serwerach Linden Labs - tej nazwy nie można już później zmienić.
Hasło - twoje indywidualne hasło dostępu do wszystkich usług.
Nazwa avatara - Nazwa twojej postaci. Ta nazwa może być zmieniana ale nie częściej niż raz na tydzień.
Avatar - twoja postać. Avatar składa się z kilku podstawowych elementów jak: shape, skin, fryzura, ubrania, AO i dodatki.
Shape - czyli kształt avatara. To podstawowy przestrzenny model decydujący o kształcie postaci którą kreujemy.
Skin - czyli powłoka jaka powleka  shape - innymi słowy nasza skóra. Mogą na niej być rożne makijaże tatuaże i inne ślady (rany, blizny etc).
AO - Animation Overrider - zestaw animacji czyniących ruch avatara płynniejszym bardziej naturalnym i milszym dla oka. Istnieją różne AO dla różnych postaci zawierające dodatkowe animacje czynności ( np. postacie niewolnicze). AO sterujemy poprzez HUD.
HUD - Head-up Display - sposób wyświetlania danych jak na szybie samolotu - patrzymy na scenę w SL poprzez różnego rodzaju ikonki i wskaźniki na monitorze.
Linden Dollars  - L$ - waluta w świecie SL. Przeliczalna na realne pieniądze. Możemy je kupować i sprzedawać w kantorach wymiany waluty. Wszelkie zakupy, opłaty w SL robimy w tej walucie.
SIM - (prawidłowo - Region) podstawowa samodzielna jednostka obszaru w SL. Skrót pochodzi od słowa Simulator gdyż każdy region jest samodzielnym  komputerem lub jego wirtualnym symulatorem ma serwerach Linden Labs.  Simy są dwojakiego rodzaju. Homestead i Full. Różnią się ilością dostępnych primów a co za tym idzie ceną. Mniejszą jednostka jest działka ziemi. Na działce nie mamy pełnych praw do zarządzana ziemia np. mediami Pełne prawa właścicielskie daje tylko cały SIM.
Prim - to słowo ma dwa znaczenia. 1. podstawowa jednostka strukturalna budowli w SL ( wszystkie rzeczy w SL składają się z Primów) Primy maja rożne kształty i pokrywające je tekstury. Każdy prim może posiadać jeden otwór. 2. drugie znaczenie jest niejako konsekwencja pierwszego - jest to jednostka pojemności danego obszaru - czyli innymi słowy, ile obiektów możemy umieścić na danej powierzchni. (niektórzy porównują to do ciężaru i dopuszczalnej ładowności.) Jest to niezwykle ważne pojęcie - kupując lub wynajmując ziemie w SL musimy wiedzieć ile mamy do dyspozycji. Nadmierne primy zostaną nam automatycznie zwrócone.
Czat lokalny - czat służący do rozmów wewnątrz simu. Widzialny dla wszystkich w zasięgu. Zasięg czata lokalnego to 20 metrów. (krzyk [ctrl+enter] słychać na 100 m, szept [shift+enter] na 5 metrów)
IM - Instant message - czat prywatny z innym avatarem. to widzisz tylko ty i on.
LM - Land Mark - dokładny znacznik położenia w SL. LM możesz komuś wysłać
TP - teleportacja - popularny sposób podróżowania w SL. Możesz zaproponować komuś przeniesienie się do twojego miejsca lub sam przenieść się do miejsca gdzie on jest (jeśli cię zaprosi).

OPROGRAMOWANIE:

SLV - Second life Viewer - podstawowy program przeglądarki do świata SL.
Wszystkie operacje w SL dzieją się tak naprawdę na serwerach  SL. Dlatego skąd byś nie wchodził  - zawsze będziesz miał do dyspozycji swoje rzeczy i ustawienia.. one po prostu są tam.. a ty tylko je z domu podglądasz i sterujesz nimi.
Firestorm Viewer - alternatywny i preferowany przeze mnie program-przeglądarka do SL. Ściągnąć można stąd:
http://www.firestormviewer.org/downloads/

PODSTAWOWE OPERACJE I CZYNNOŚCI, OBSŁUGA PRZEGLĄDARKI:

Poruszanie się - Istnieją dwa tryby - tryb widoku z tylu i tu sterujesz klawiszami strzałek i trym maksymalnego powiększenia (powiększa kółko scroll na myszy) wtedy kierunek ruchu wyznacza to gdzie "patrzysz" myszą... Spróbuj.
Operacje widoku - do sterowania widokiem służy ikonka z okiem. Pamiętaj ze możesz oddzielić widok kamery od swoje postaci... (wciśniej lewy alt [kursor zmieni się na inny z plusikiem] i poruszaj myszą - potrzeba trochę wprawy ale efekty są świetne możesz spojrzeć na siebie z boku...)
Szafa - w szafie znajdują się wszystkie twoje rzeczy zakupione lub otrzymane w SL. To takie twoje archiwum.
Mapa - pokazuje twoje obecne położenie w SL.
Radar - pokazuje obecność innych avatarów w twoim  bieżącym simie.


Startujemy!!!

Mając już utworzone konto i zainstalowanie oprogramowanie możemy po raz pierwszy zalogować sią do Second Life. Na początku wylądujemy naszym Avatarem o domyślnych cechach na Wyspie Powitania. To Miejsce gdzie przejdziemy błyskawiczny kurs poruszana się i podstawowych operacji w SL. Gdy już się z tym uporamy wystarczy nacisnąć  w  naszej przeglądarce WWW (czyli tutaj) podany na stronie głównej  adres Trading Post (tzw. slurl) i potwierdzić przeniesienie (w przeglądarce SL) do tego miejsca. Witamy w Trading Post.

Zakupy w SL.

Zakupów dokonujemy  na Markecie SL market.secondlife.com. Tam się logujemy danymi naszego konta i.... ojojoj rozboli was głowa od obfitości wszelkiego dobra. ( Aby mieć dotępne wszystkie towary należy w przeglądarce SL w ustawieniach zadeklarować dostęp do towarów i miejsc oznaczonych Adult - dla dorosłych).

Powodzenia!

 

CO DALEJ?

Dalej musimy wyposażyć naszego Avatara w goreański strój. Tu bardzo przyda się miejsce zwane Gorean Welcome Center. Tam podstawowe stroje zarówno niewolnicze jak i wszystkich Kast można dostać za darmo. (całkiem podstawowe stroje są również na kramach naszego Trading Post.)

Pamiętajmy ze większość goreanskich simów nie akceptuje strojów (i zachowań) innych niż goreanskie. Zostaniemy grzecznie wyproszeni lub mniej grzecznie (w przypadku prób polemik) wyrzuceni.

Większość goreańskich simów dzieli się na dwie strefy.

OOC - Out of Character - strefa w której możemy przebywać bez żadnych konsekwencji i nie obowiązują nas ograniczenia postaci w która się wcielamy. Tu nie poniesiemy konsekwencji za swoją niewiedzę. Większość miejsc edukacyjnych i wprowadzających to miejsca OOC.

IC - In Character - czyli strefa gdzie możemy przebywać tylko jako postać którą kreujemy. Obowiązują to twardo wszelkie zasady i prawa (Prawo Lokalne i Prawo Handlowe). Tu bezwzględnie musimy przestrzegać wszystkich reguł i zasad. I tu mała uwaga. Normy naszego zachowania w goreanskich miejscach regulują zawsze dwie grupy norm.

A. Prawa i normy Gor ( Prawo Lokalne i Prawo Handlowe, Kodeksy Kast i tzw. "dobry obyczaj Gor"). Naprawdę warto poczytać i zaznajomić się by uniknąć kłopotów.

B. Zasady funkcjonowania danego regionu ( Sim'u) ustalane przez właściciela. I tu nie ma co dyskutować. Ktoś jest właścicielem Simu, może więc podejmować wiążące wszystkich obecnych w simie decyzje. Zwykle takie zasady są do pobrania na samym wejściu do simu jeszcze w strefie OOC - jeśli nam coś nie odpowiada - po prostu nie wchodzimy. Jeśli takich zasad nie ma ... Cóż.. z doświadczenia radze przyjąć dwupunktowy regulamin:

Pkt. 1. - Właściciel simu ma zawsze racje.

Pkt.2. - W razie wątpliwości patrz Pkt.1.    ;)

 

Niezbędnymi akcesoriami w wielu goreanskich Simach są:

GM-Meter - HUD pozwalający oceniać wiele wielkości z życia avatrara ( w różnym stopniu wykorzystywana przez rożne simy możliwość)

GCS HUD - Gorean Currency System - system płatności goreanską walutą. ( to coś zupełnie innego od systemy Linden dolarów) Goreanska waluta to waluta umowna  obowiązująca jedynie w goreanskich simach  -niewymienialna w żaden sposób na L$ czy USD.

Automaty rozdające zarówno GM-meter jak i GCS stoją zwykle u wejścia do simu w strefie OOC. Stamtąd możemy je pobrać i założyć.

 

Kogo gościmy

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.